Znáte Josefina Dusk? Bratty sci-fi fetish synth pop, který medituje nad krásou a hrůzou existence

Hudba | Rozhovory
| 7. 4. 2024
| CZ

Může se stát, že jste dosud neslyšeli o Josefina Dusk, můžete to však hned změnit. Tato originální umělkyně, která si vymýšlí nejen vlastní slova, světy, hudbu i zvuky, kombinuje bratty sci-fi fetish synth pop s vizuálním divadlem, které zároveň medituje nad krásou a hrůzou existence. Její hudba není jen o poslechu, je to zážitek, který spojuje zvuk, vizuální prvky a emoce do jedinečného celku. Pokud jste se ztratili již v úvodníku, počkejte si na to, až se ztratíte v jejím světě!

Josefína Dušková, jak zní její celé jméno, začala tvořit hudbu převážně s touhou performovat. Nejvíce je to patrné z jejích živých vystoupení, která jsou plná energie, výrazných kostýmů, líčení a tance. Její performance jsou jako rituály, které probouzejí imaginaci a dávají průchod ukrytým emocím. Každé vystoupení je jako cesta do jiného světa, kde se realita prolíná s fantazií. Každé vystoupení je zcela jedinečné, a také zážitkem samo o sobě.

Původně pocházející z Tábora, Josefína strávila tři roky v Londýně, kde začala skládat hudbu. Avšak pandemie covidu ji přinutila vrátit se zpět do svého rodného města. Tam se nejen stará o zvířata a sousedy, ale také se věnuje sázení stromů, které prokládá skládáním experimentální elektroniky. Její tvorba je plná inovace a odvahy zkoumat nová zvuková teritoria.

Jako vystudovaná herečka si Josefína ráda hraje se slovy, často zpívá ve vymyšleném jazyce, což dodává její hudbě další vrstvu mystiky. Její poslední EP nazvané „Šklabuník (My Jellyfish)“ přináší zvukový zážitek, který oslovuje nejen uši, ale i mysl. Titul „Šklabuník“ odkazuje na vlastní mysl, zatímco anglické slovo „jellyfish“ (medúza) symbolizuje vlastní mozek. Její hudba je tak nejen o zvuku, ale i o hlubokém ponoru do lidského myšlení a emocí.

Josefína se proslavila také díky soutěži Startér Radia Wave a nedávno vydala své první EP s názvem „Virtues of the Necessary“. Její hudba se pohybuje od popové elektroniky s odskoky do techna až po temnou gotiku, do níž zpívá s punkovou vervou. Její extravagance není jen v hudbě, ale také v jejích kostýmech a tanci. Je to umělkyně, která nezná hranice a její koncerty jsou jako divadelní představení, která vás vtáhnou do svého světa a nepustí vás až do poslední noty.

Josefina Dusk není jen dalším jménem v hudbě, je to umělkyně, která dokáže posunout hranice a otevřít nové dimenze jak zvuku, tak vizuálna. Sledujte ji a připravte se na zážitek, který vás dostane do jiného světa. Little spoiler: drogy potřebovat nebudete 🙂

Josefíno, jak bys popsala svou hudbu?

Těžko se mi má hudba popisuje…mnohem líp se mi hudba tvoří než o hudbě mluví! Nejsem moc znalkyně hudebních žánrů, abych mohla to, co dělám, k určitému žánru přirovnat. To většinou za mě dělá moje Sojka Severní. Já to vidím tak, že se má hudba mnohem líp vyjímá na stagi než jen ve sluchátkách. Na tomto jsem to asi celé postavila. Performance je velmi důležitý prvek, bez které bych hudbu dělat nemohla. Kdybych tedy měla tu svou zařadit, tak si myslím, že se má hudba pohybuje někde mezi alternativním popem, elektropopem, občas i technem a někdy se tam objeví i prvky punku. Ráda experimentuju se zvuky, který nejsou tak typický.. baví mě hudbu tak trošku trollit😀 házím tam zvuky, které se k sobě třeba tolik nehodí. Miluju basový linky a four to floor beat. Zpěvová linka je často uřvaná a uječená. Texty ráda opakuji dokola.

Co by sis přála, aby tvé performance vyvolávaly v divácích za pocity?

Přála bych si, aby má performance v lidech vyvolala hlavně chuť tancovat a euforii. Taky, aby moji posluchači a posluchačky v tu chvíli zapomněli na jejich strasti. Aby se dokázali odvázat, jako když se nikdo nekouká. Aby řvali radostí s námi. Aby jim tlouklo rychleji srdíčko adrenalinem. Nebo třeba aby jen vůbec netušili, co se děje.

Kdo nebo co je Josefina Dusk? 

Hudební těleso Josefína Dusk na stagi je běžně  5 lidí: Joška – zpěv a tanyny. Amálka Cuplová – tanečnice a backing vocals. Terezka Miškaříková – tanečnice a backing vocals. Jáchym Münster – bicí. Jay – DJ. To ale zdaleka není všechno… mimo stage v týmu máme Rézu Dost, která se stará o scénografii, grafiku a pomáhá mi s merchem a kostýmy. Krišpa Khinová je taková ředitelka skoro všeho – režíruje klipy, pomáhá mi s administrativními záležitostmi, shání věci, zařizuje prostory, shání lidi, komunikuje s lidmi a zároveň nás všechny dost pushuje! noo je toho ještě mnohem víc. Dál se mnou spolutvoří nejmilejší Anna Dušková, která je naše osobní fotografka😝  Taky Robin Stiebler, jež je náš osobní kameraman😝 No a Anna Karmazínová, která bookuje koncerty ❤️

Koho z české a světové hudební scény posloucháš a obdivuješ, kdo tě inspiruje?

Momentálně nejvíc poslouchám Beirut, toho jsem si fakt hodně oblíbila hned při prvním  poslechu. Baví mě celá jeho tvorba. Taky hodně obdivuji Fever Ray, líbí se se mi její sound! (určitě  jedna hudební inspirace) Dál Talking Heads- David Byrne je pro mě taky velkou inspirací, prostě jeho styl zpěvu a jeho živá performance ( nikdy jsem ho neviděla live, ale něco znám ze záznamů) hodně dobrej! Z české hudební scény toho moc neposlouchám… každopádně někdy si pustím ORM, Mama Bubo, Českej Jesus Christ Superstart, Bert&Friends, Zrní…Ještě bych ráda dodala, že opravdu nejsem  velká znalkyně hudby. Nikdy jsem se o ní vlastně moc aktivně nezajímala.. od výše zmiňovaných umělců a umělkyň ( kromě Beirut, od toho jsem slyšela fakt hodně) znám většinou jen pár songů, který poslouchám pořad dokola.

Co za hudbu poslouchá Josefína, když je sama na venkově?

 Mám takový starý kazeťák.. nemám Wi-Fi, takže přes den většinou poslouchám nějaký starý kazety, co jsem našla u rodičů – třeba Petra Skoumala – “Když jde malý bobr spát”. No a teď chodím do jednoho charity shopu, kde prodávají kazety za 10kč, tak si většinou pár vyberu podle obalu a pak je doma jedu pořád dokola. To mě baví, páč nikdy nevím, co v nich bude. Zatím mé nejoblíbenější, co jsem našla jsou Gina T- The Window Of My Heart, Goombay Dance Band, – Sun Of Jamaica, Denis Roussos – My Friend The Wind.

Jaký je tvůj hudební cíl?

Můj hudební cíl je dělat hudbu třeba do 60 let a pak se schovat někam daleko od civilizace a tam nezávisle dožít😁

Co je pro tebe na hudbě nejdůležitější?

V hubě je pro mě nejdůležitější nadupanost, divnost, originalita a i když jsem se tomu bránila, tak to asi bude i sentiment.. jen záleží jaký no. Sentimentální hudbu občas rada poslouchám ale asi ji moc neumím dělat.

Jaké profesní plány má Josefína na budoucích pět let?

Přála bych  se dostat do zahraničí nejdřív do povědomí v Evropě. Pak bych chtěla i do Asie, akorát nerada lítam, tak uvidíme 😁. Vydat aspoň 3 LP/EP, nespočet singlů, natočit film formou videoklipů na písně z mého posledního alba Pumpa Pumpa ( na tom teď pracujeme).

All photos: Fairythephotographer

Autor článku: Adéla Sc

Reklama

Nejčtenější

Lítá v tom: nesexistická česká komedie

Lítá v tom: nesexistická česká komedie

Název filmu "Lítá v tom" není jen zkratkou pro lítání v nejistotách, ale také pro lítost a lásku, které se v tomto příběhu prolínají. Tato romantická komedie nás vtahuje do svého světa plného absurdních situací a nečekaných zvratů v hlavním podání Kryštofa Hádka a...

číst více