Pánská obuv Dophams – také muži si mohou žít na vysoké noze!

Ostatní | Produkty | Rozhovory
| 21. 1. 2024
| CZ

Daja a Viet se jako mladý česko-vietnamský pár, rozhodli na základě vlastní potřeby a zkušeností vybudovat značku s pánskou obuví. Nabízí nejen unikátní zvyšující boty, ale také klasické polobotky inspirované britským a italským designem. Jak jejich příběh vznikl, jestli mají muži také své mindráky, jak s nimi bojují, a jak náročné je mít spolu nejen vztah, ale i společný byznys, jsme se ptali tohoto sympatického páru napřímo!

S manželkou nás dělí asi 5 cm výškového rozdílu. Sice jsem vyšší, ale to jen tehdy, když si Daja nevezme boty na vysokých podpatcích. V případě plesů, svateb a dalších významných událostí se podpatkům žena prostě nevyhne. Navíc nutno podotknout, že Daja se cítí v podpatcích skvěle a nehodlala se kvůli mému nižšímu výškovému vzrůstu svých podpatků vzdát.” říká a směje se hned na úvod Viet.

Tak Viet pochopil, že jeho tuningové schopnosti zkrátka nestačí. Byla to však velmi cenná zkušenost, protože zjistili, jak boty správně vyrobit tak, aby plnily svůj účel a přitom byly komfortní. Věděli, že se do boty musí vlézt vysoký klín, ale zároveň musí bota poskytovat dostatek místa pro pohodlí chodidla. A začali přemýšlet, jak výrobu bot zrealizovat. Jelikož využití služeb místního ševce by se velmi prodražilo, probudily se ve Vietovi exotické geny a vietnamská nátura. “Neváhal jsem a navštívil jsem pár řemeslníků v Hanoji, přičemž jsem zjistil, že pánské boty s podpatkem umí vyrobit, protože náš nápad vlastně není žádný světový vynález, tzv. elevator shoes už dávno vynalezli jiní borci před námi” dodává. Stal se věrným zákazníkem a při každé cestě z Vietnamu si s sebou tyto boty odvážel. Skvěle padly, vypadaly přirozeně, kupodivu byly velmi lehké a pohodlné a ten pocit, být o kousíček vyšší, byl prostě k nezaplacení.

Z toho důvodu se společně s Dajou rozhodli, zpříjemnit životy dalším mužům a koneckonců vlastně i spoustu ženám, které nemohly nebo nechtěly kvůli výšce svého partnera podpatky nosit. Nakonec dokonce díky ochotě zkušených ševců a italských dodavatelů mohli rozjet výrobu bot také v Evropě. A tak vznikly Dophamsky. Pánské boty, které nenápadně a pohodlně přidají několik centimetrů na výšce tomu, kdo je začne nosit. Boty, které jsou ohleduplné jak mužskému sebevědomí, tak k ženské lásce k podpatkům.

S Vietem a Dajou jsme se bavili nejen o mužských mindrácích, ale také o společném byznysu…

Myslíte si, že výroba pánské obuvi se vsazeným klínem pro dojem vyššího vzrůstu u vás vznikla jako „nutnost“?

Určitě to vyšlo z naší osobní potřeby. Jsme stejně vysocí a když si Daja vezme podpatky, tak jsem já nižší. Říkali jsme si, že pokud to řešíme my, možná to budou řešit i jiné páry/ muži. Nemýlili jsme se, po letech podnikání vidíme, že je spousta mužů a párů, kteří řeší stejný problém.

Mají vaše boty za cíl dodávat mužům hlavně sebevědomí?

Ano, je to hlavně o tom cítit se dobře na společenských událostech, v práci nebo na rande. Má to však i své praktické využití, např. při společenském tanci, pokud je muž vyšší, může lépe vést svou partnerku při tanci.

Jaké byly první reakce na tento typ obuvi ze strany českých mužů?

Bylo pár negativních reakcí, spíše na sociálních sítích, ale pozitivní reakce převažovaly, což nás těšilo. Pozitivní ohlasy byly hlavně od mužů menšího vzrůstu nebo od párů, kde je partnerka stejně vysoká nebo vyšší. 

Máte spíše českou nebo zahraniční klientelu?

Zatím převažuje česká klientela. Vietnamští zákazníci žijící v Česku tvoří cca 20 % a objednávek ze Slovenska máme kolem 20 %.

Jaká je vaše klientela, co je to za muže? (např. profese, věk…)

Naši klientelu tvoří muži různých profesí a věkových kategorií. Nicméně jsou to většinou muži ve věku 25 – 60 let, často jsou to podnikatelé, právníci, bankéři apod. 

Nosí vietnamští muži ve Vietnamu takový typ obuvi často nebo je to ojedinělé?

Ve Vietnamu mají zvyšující pánské boty určitě delší tradici a jsou běžnější součástí pánského botníku než je tomu zatím v Česku. 

Proč si myslíte, že se o tom ve společnosti nemluví, mám na mysli o menších mužích a jejich touhách a potřebách?

Možná je to spojeno s tradičními představami o vzhledu a postavě. Nicméně máme radost, že vzniká více a více značek, které se specializují na určitý segment zákazníků a plnění jejich konkrétních potřeb, tak jako my se zvyšujícími botami. Např. jedna česká značka se zaměřuje naopak na vysoké muže a šije pro ně delší trička.  

Myslíte si, že ženy dávají přednost vyšším mužům nebo jim na tom nezáleží?

Každá žena má své preference, a proto nejde generalizovat. Navíc člověk moc neovlivní, do koho se nakonec zamiluje. Určitě vzhled může hrát velkou roli na začátku, ale věřím, že nakonec většina žen zůstane a vybere si životního partnera podle toho, jak dobře se s ním cítí, zda mají společné hodnoty, priority v životě apod. 

Firmu vedete se svou partnerkou, která je Češka, jaké to je, pracovat společně? 

Daja: Zatím mi to vyhovuje. Je skvělé, že spolu můžeme trávit celé dny a pracovat spolu. Podnikání nás oba dva moc baví, samozřejmě někdy je to stresující a má to i své nevýhody, protože náš pracovní život je spojený i s tím osobním. Nicméně jsem vděčná za tuto velkou příležitost, společně budovat nejen náš domov, ale i značku. 

Víťa: Nemálo lidí nás odrazovalo od společného podnikání, ale nám to zatím funguje a přirozeně se doplňujeme. Jsem určitě rád, že si můžeme vším procházet spolu, ať už jde někdy o strasti podnikání nebo naopak o úspěchy v podnikání. To všechno prohlubuje naše manželství.

Jak moc vám Dophams změnily život?

Díky Dophamskám jsme nabyli cenné zkušenosti. Skrze podnikání se neustále učíme spoustu nových věcí, ať už o nás samotných nebo o obuvnickém odvětví. Vedeme e-shop a prodejnu v centru Prahy na Žižkově, kde se snažíme zdokonalovat ve všech aspektech, od marketingu, budování značky až po finanční plánování. Jsme věřící a tuto práci věnujeme s vděčností Bohu. Podnikáme už 5 let a považujeme to za velkou výsadu, máme možnost dělat to, co nás baví a dělat radost i ostatním. 

Dájo, jaké to je pro ženu pracovat s čistě mužským sortimentem?

Pracovat s mužským sortimentem je inspirující. Mám možnost pozorovat, jak naše Dophamsky obohacují životy mužů a jejich partnerek. Navíc spousta objednávek přichází od žen, které kupují boty pro své muže. Jsem pak ráda, když jim můžu pomoct např. s výběrem apod.

Nepřemýšleli jste nad dámskou variantou? Všechny menší ženy nechtějí nosit podpatky, a navíc ženy čím dál tím více nosí polobotky…

Uvažovali, ale zatím nevidíme přímo v dámských kolekcích potenciál a dostatečnou poptávku. Spíše jsme rozšířili velikosti u našich nejvíc prodávaných sneakers v bílé a černé barvě, kdy nabízíme vel. 36 – 44. Tyto sneakers jsou unisex, takže je můžou nosit i ženy. Já sama (Daja) je nosím a cítím se v nich skvěle, protože krásně prodlouží nohy, jsou velmi pohodlné a dokonce si White Sneakers objednávají i některé nevěsty pro svůj velký den. 

Je něco, co byste rádi vzkázali menším mužům?

Věříme, že každý muž si zaslouží cítit se sebevědomě a komfortně ve své kůži. I když je důležité budovat si vnitřně zdravé sebevědomí, není nic špatného na tom využít drobné triky, jako jsou zvyšující boty. Ty nejenže dodají pár centimetru navíc, ale hezky prodlouží postavu a dodají vám skvělý pocit a o krapet větší sebevědomí.

Dophams můžete objednat na webových stránkách https://www.dophams.com/ 

Autor článku: Adéla Sc

Reklama

Nejčtenější