Ábelův mlýn poskytne zázemí na prázdninové toulky i labužnické zážitky

Cestování
| 2. 11. 2022
| CZ
Ábelův Mlýn

Romantická příroda, sportovní vyžití, turistické pamětihodnosti i skvělá gastronomie. Malebné údolí řeky Jizery nabízí bohatou paletu možností ke strávení dovolené. A my pro vás máme tip na kouzelné ubytování nebo zastávku na nějakou tu dobrotu z  lokálních surovin. Penzion a restaurace Ábelův mlýn v obci Dolánky si získá vaše srdce svou historickou architekturou i laskavým personálem. 

“Ábelák”, jak se stavbě familiárně přezdívá, na první pohled působí jako útulná chalupa z pohádky zrcadlící se ve fotogenickém jezírku. A za bílou, částečně dřevem obloženou fasádou, se opravdu skrývají vřelé prostory, které vítají své hosty s otevřenou náručí. Vnitřní část restaurace zdobí dřevěné trámy, kamenné obklady, rustikálně laděné dekorace nebo třeba dobové fotografie, které vás provedou historií stavby. Paměť budovy sahá na začátek 17. století, kdy byla majitelem panství Hrubý Rohozec provozována jako nájemní objekt. V 18. století pak byl ve vlastnictví jednotlivých mlynářů. Klapot vodního mlýna utichl v roce 1946 za nacistické okupace, kdy ho obýval poslední mlynář, Josef Ábel. Od roku 1956 byla budova zařazena na seznam památek chráněných státem a zrekonstruován podle starých snímků. 

Ábelův mlýn: Nezapomenutelná gastronomie i útulné ubytování

Ať už se cestou po krásách Českého ráje zastavíte jen na osvěžující nápoj nebo si zajistíte místo na chutnou večeři či oběd, nebudete litovat. Žízeň zažene sklenice oroseného rohozeckého piva, vychlazená domácí limonáda nebo regionální lažanský mošt. O vaše chuťové pohárky se postará majitel a šéfkuchař Josef Šámal s týmem. Jídelní lístek nabízí tradiční českou kuchyni a klade maximální důraz na lokální a čerstvé sezónní suroviny. V parných letních dnech se vám zavděčí například kozí sýr se salátem, filet z candáta nebo špecle se sušenými rajčaty. Vydatnější variantou pak mohou být vepřová líčka, flank steak či baby kuřátko se šťouchanými brambory. Nabídka se ale mění podle sezóny, na obměny menu se tedy můžete těšit někdy i dvakrát za týden. Nechte si místo i na sladkou tečku a kávou. To všechno si vychutnáte na příjemné zahrádce či v chladivých vnitřních prostorách.

Pro nocleh je připraveno několik vkusně zařízených pokojů. Dvoulůžák, třílůžák i dva prostorné apartmány jsou vybaveny koupelnou se sprchovým koutem, umyvadlem i toaletou. Každá světnice je trochu jiná, ale ve všech se budete cítit jako u babičky na prázdninách. Vůně lučního kvítí ve vázách, štěkot sousedovic psa nebo čerstvý koláč k snídani zajistí tu pravou rurální atmosféru. Wi-fi připojení a parkování jsou samozřejmostí. Penzion s hostincem je také ideálním místem na pořádání teambuildingu, rozlučky se svobodou nebo třeba rovnou svatby. K pořádání takových eventů nahrává i rozlehlá zahrada, která se hodí na spoustu společných aktivit. K ruce vám vždy budou ochotní majitelé i milý a příjemný personál. Pozitivní recenze hostů fungují jako voda na Ábelův mlýn, restaurace i ubytování jsou stále vytížené, proto doporučujeme včasnou rezervaci.

Bohatý program v okolí Dolánek zaručen

V Dolánkách a jejich okolí se nudit nebudete. Pár kroků od mlýna se tyčí roubený Dlaskův statek z 18. století. Ten stojí navštívit hlavně kvůli expozici lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří. Několikrát do roka dvůr ožívá tradičními slavnostmi nebo řemeslnými sobotami. Hned vedle vede cykloturistická stezka, která kopíruje vlnící se meandry řeky Jizery. Rovinatou trasu na kole zvládnou i rodiny s dětmi, pro dobrodružnější povahy se nabízí možnost půjčení koloběžek. Na nich snadno dojedete na Malou Skálu, která je kromě skalního hradu Vranov (nebo-li Panteheonu) či lidového Boučkova statku známá hlavně sportovním vyžitím. Horolezectví, lukostřelba nebo lodě splní choutky každého milovníka adrenalinu. Na kánoích nebo raftech doplujete zpět do Dolánek za pár hodin. Pokud preferujete pěší turistiku, naším tipem je sednout na vlak (zastávka je přímo ve vesnici), na již zmíněnou Malou Skálu dojet a vrátit se procházkou klidnou přírodou. Příležitostí k výletům je opravdu mnoho. Nedaleký Turnov, zámek Hrubý Rohozec a další poklady Českého ráje jsou odtud, co by kamenem dohodil. 

Místní poetické scenérie nešetří zákoutími plnými bujaré flory ani památek. Při bloumání krajinou narazíte na houfy pasoucích se ovcí, keře divokých malin, inspirativní roubené chaloupky, rozmanité hospůdky nebo občerstvení. Pokud se na toulky Turnovskem vypravíte ke konci července, můžete navštívit i místní multižánrový hudební festival Dolánky. Z místní bonboniéry prožitků si vybere opravdu každý!

Autor článku: Adéla Sc

Reklama

Nejčtenější