Vydajte sa na zámok do Bojníc

Cestování
| 4. 8. 2022
| SK
Zámek Bojnice

Krásy stredného Slovenska. Rieka Nitra a nad ňou zámok, ktorý sa svojou existenciou už 9 storočí radí medzi jeden z najvyhľadávanejších, najkrajších a najznámejších na Slovensku. Je najväčším pokladom mesta Bojnice. 

Ak by ste cez leto nevedeli čo s voľným časom a máte radi romantické miesta, navštívte Bojnice. Mnohí hovoria o čarovnom zámku, ktorého existencia siaha cca 900 rokov do histórie. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1113, čo vnieslo do histórie stavby nejednu zaujímavosť či tajomnosť. Napríklad v roku 1939 zámok a pozemky k nemu patriace kúpila firma Baťa. Po vojne, na základe Benešových dekrétov, pripadol jej majetok štátu. Od roku 1950 je v zámku definitívne umiestnené múzeum, ktoré je dnes súčasťou Slovenského národného múzea. 

Kúsok histórie 

Myšlienkou zriadiť na zámku v Bojniciach múzeum sa zaoberal jeho posledný šľachtický majiteľ, gróf Ján Pálfy. Ten sa rozhodol prestavať hrad na romantický zámok. Ako vzor použil francúzske gotické hrady z údolia rieky Loiry, Pápežský palác v Avignone, gotické tirolské hrady i ranú renesančnú taliansku architektúru. Vo svojom testamente zo 14. novembra 1907 vyslovil želanie, aby bol zámok sprístupnený pre verejnosť a aby umelecké diela ostali na pôvodných miestach. Prehliadka má byť umožnená všetkým záujemcom. 

Brány Bojnického zámku sú otvorené cez deň aj v noci 

Ak sa radi prechádzate komnatami hradov, nenechajte si ujsť Zámocký okruh. Ten vás prevedie po miestnostiach Bojnického zámku. Pozostáva z Grófskeho bytu, Stredného hradu, hrobky rodiny Pálfiovcov, francúzskeho parku a jaskyne. Súčasťou prehliadky je aj digitálna expozícia „Zámok včera a dnes“. Prebieha na prízemí Stredného hradu. Prehliadka trvá približne 60 – 75 minút. Pre tých menej pohybovo zdatných je prístupný aj Galerijný okruh, ktorý predstaví návštevníkom zaujímavé umelecké zbierky formou galerijnej expozície. 

Nočná prechádzka komnatami zámku mimo letnej turistickej sezóny, respektíve mimo letných prázdnin, možná nie je. Každopádne počas horúcich letných večerov, to vie byť príjemné osvieženie. Sprístupnené sú aj okolité priestory – Francúzsky park (môžete v ňom nájsť pár zrúcanín z roku 1910, ale aj krásne aleje, zaujímavé i vzácne stromy), zámocká hrobka, travertínová jaskyňa (prírodná jaskyňas priemerom 22 m a výškou 6 m sa nachádza 26 metrov pod úrovňou 4. nádvoria. Jaskyňa bola verejnosti sprístupnená prvýkrát v roku 1967). 

Otváracie hodiny 

Počas dňa v mesiaci máj je múzeum otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 h.

V mesiacoch jún – september je múzeum otvorené denne od 9.00 do 17.00 h.

V mesiacoch október – február je múzeum otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 15.00 h.

Večerné prehliadky nádvorí prebiehajú počas letných prázdnin vždy od utorka do soboty. 

V mesiaci september je možné absolvovať prehliadku vždy v piatok a v sobotu. Vybrané priestory sú prístupné od 19:00 do 22:00, s posledným vstupom o 21:30 hod. Prehliadky sa uskutočnia len v prípade priaznivého počasia. 

nejhezčí slovenské zámky

Z hradu rovno do ZOO!

Ak Ti bude málo a rád by si skočil z hradu ešte niekam, môžeš si tak odbehnúť rovno do ZOO a to doslova. Najkrajší zážitok vraj budeš mať, ak sa z hradu do ZOO prejdeš po vlastných. Pri hlavnom vchode zámku zabočíš vpravo do uličky a po cca. 200 metroch si u nás v zoo. 

Národná zoologická záhrada počas roka pripravuje rôzne podujatia pre širokú verejnosť. Na svoje si prídu deti i dospelí v projektoch, ktoré sú pre návštevníkov známe: Noc netopierov, Kvapka krvi, Dr. Klaun, Strašidelná zoo, Tvorivé workshopy, Zoolampa. Viac nájdeš aj na webe zoobojnice.sk.

Autor článku: Barbora Repková

Reklama

Nejčtenější