Ľubo Burgr – album plný spoluprác s Robom Rothom a ďalšími

Hudba
| 18. 12. 2022
| SK
Ľubo Burgr

Autor, režisér, herec a skladateľ Ľubo Burgr vydal 10. novembra avizovaný album s názvom Burgr&. Zároveň s ním ponúkol aj tretí videoklip k skladbe Ice, ktorú nahral spolu so svojimi aktuálnymi spoluhráčmi z kultovej kapely Ali Ibn Rachid.

Pieseň Ice bola z celého projektu Burgr & vytvorená ako prvá v čase, kedy ešte album spoluprác ani nebol v pláne. Pôvodne totiž mala vyjsť v podobe samostatného singla. Ako jediná z albumu bola nahraná v súčasnej zostave Ali Ibn Rachid: Ľubo Burgr, Daniel Hurtuk, Jozef Šarišský, Dalibor Burgr a Ján Višňovský. Hudobne odkazuje na ich prvý album, takzvaný „Hokejistický“. Text napísal Ľubo Burgr v angličtine, ľahko humorne, no podáva ho spôsobom, aký mu nie je príznačný.

Autorka videoklipu Viera Čákanyová pracovala s autentickými zábermi z Antarktídy. Zaujímavosťou je, že boli natočené pri realizácii filmov Biela na bielej a Frem. Polárnu krajinu farebne dotvára a zámerne sa nevyhýba nejasným, až rozmazaným nepokojným záberom, ktoré v strihu kontrastujú s vyváženým harmonickým vzdušným vizuálom.

Album Burgr & vychádza dva roky po uvedení albumu Burgr Štrpka, na ktorom pracoval s textami Ivana Štrpku, známeho najmä vďaka spolupráci s Dežom Ursinym. Tento významný slovenský básnik prispel troma textami aj na novú nahrávku, na tej sa však podieľalo aj množstvo ďalších osobností slovenskej hudobnej a umeleckej scény.

Nahrávka a jej koncept vznikali postupne od leta 2021 do jesene tohto roka. Osem piesní bolo nahratých vo vlastnom štúdiu Ľuba Burgra v Bratislave a jedna v Prešove v štúdiu Jozefa Šarišského. Mixu a masteringu sa následne v štúdiu Smile 4U Records ujal Majo Džubák, ktorý sa objavil aj ako spevák/raper v piesni Útržky tanga spolu so Zuzanou Piussi. Zdena Kvaskova okrem druhého singla Čakajúci hosťuje aj v ďalšej piesni Odbieham a ako textárka je podpísaná tiež pod skladbou Načúvam ti, hovor. “Naša spolupráca vznikla tak, že mi Ľubo Burgr poslal pieseň Čakajúci, ktorá mu ležala v šuflíku už niekoľko rokov a zdalo sa mu že by stálo za to sa k nej vrátiť. Keď som si ju vypočula, zdala sa mi výborná. Začal mi nabiehať text a už pri treťom počúvaní som ho dopísala. Bola to taká automatická reakcia, ktorá zafungovala. Pri Odbieham som text použila vo vlastnej piesni a Ľubovi sa páčil natoľko, že ho použil aj vo svojej verzii. Následne ma prizval aby som si spolu s ním piesne aj naspievala. Poslala som mu ešte zopár básní a on si jednu z nich vybral do tretej skladby Načúvam ti, hovor,” nechala sa počuť Zdena Kvasková.

Skladby Medzi bielou a čiernou a Milenci svetla zas svojím nezameniteľným hlasom dopĺňa Robert Roth. Hudobnú zložku tvoria v zaujímavých variáciách (v každej skladbe iná) hudobníci ako gitarista Daniel Hurtuk, Juraj Bartoš, Matúš Jakabčic, Miroslav Tóth, Ján Višňovský, Jozef Šarišský a Dalibor Burgr. Túto zostavu zaujímavo dopĺňajú Rentip a DJ Spinhandz.

Autor článku: Barbora Repková

Reklama

Nejčtenější