Ponořte se do světa výjimečných šperků od Evy Růžičkové

Produkty
| 30. 7. 2022
| CZ
Šperky Eva Růžičková

Za nenápadnými dveřmi obchodu s malovanými soškami babušek se na konci úzkého schodiště nachází království české šperkařky Evy Růžičkové. V Celetné ulici na Starém městě na vrcholku historického činžovního domu vznikají umělecká díla, která svou ženskostí a jednoduchostí dobývají srdce všech obdivovatelů designu.

Eva Růžičková patří mezi přední osobnosti českého šperku. Už od dětství věděla, že tento obor je jejím osudem a že mu zasvětí svůj život. Během studií na pražské UMPRUM ateliéru K.O.V. pod vedením Evy Eisler získala spoustu dovedností i cenných rad a zavítala i na stáž do německého města Halle a prošla ateliérem výtvarného umělce Daniela Krugera na půdě Burg Giebichenstein University of Art and Design. Své umělecké vzdělání zakončila diplomovou prací v podobě kolekce Time Lapse, jež dostává svému jménu, použila pro ni dřevo, kov a kámen. Ty v průběhu času zaznamenávají vše, co se kolem nich děje, přesně jako časosběrné snímky.

Experimentování je Evě blízké a ke své práci využívá materiály s nekonečným potenciálem. Kombinace technologie, precizního řemeslného zpracování a smyslu pro detail dává vzniknout klenotům, za kterými stojí mnohem více než jen estetika. Jsou osobní výpovědí a zavítali třeba na přehlídku TALENTE v Mnichově či výstavy v Miláně, Berlíně, Londýně. Detailně propracované výtvory nechyběly ani na mnohých ročnících pražského Designbloku. Také na newyorské výstavě českého šperku nadaná designérka zazářila společně s Klárou Šípkovou a Kristýnou Malovanou s kolekcemi se společným tématem “komunikace”. Série broží odráží různé aspekty vztahů a kromě dřeva obsahují perleť a kameny přivezené z cest po Jižní a Střední Americe.

Poetické koncepty kolekcí

Za každou kolekcí je příběh. Za každým příběhem je prožitek. Eva Růžičková nechává prostřednictvím svých šperků promlouvat vzpomínky, představivost i symboliku životní rovnováhy nebo plynutí času.

Kolekce Drops ozdobí uši, krk nebo třeba kabát drobnými i většími kapkami v různých podobách. Motiv poukazuje na to, že každý konec přináší začátek něčeho nového. Stříbro s pozlacením či bez něj doplňují černá, bílá a červená barva. Tato barevná symbolika se opakuje i v hravých prstenech, náušnicích a náhrdelnících Shining. Pohled na křehce působící prstýnky a náušnice Naive poskládané z kulatých granulek každou ženu s velkou pravděpodobností zavedou ke vzpomínkám na dětství, kdy každá dívčí ozdoba znamenala celý svět.

Mezi opravdu výrazné modely patří symfonie výšek a hlubin. Heights and Depths zahrnuje výrazné prsteny, které působí, jako by vyrůstaly přímo z rukou svého nositele. Přes svou prostorovou velkolepost jsou poskládané z jemných částeček rozrůstajících se do košatého tvaru. Jejich protipól tvoří ploché a klidné brože z korku, ebenového dřeva, obsidiánu a perleti. Kontrastem k těmto subtilním šperkům jsou prsteny z litiny nebo břidlice. Tyto kousky s jistotou upoutají pozornost a podnítí konverzaci. Po předchozí domluvě je možné si tvorbu prohlédnou přímo v ateliéru spojeném se showroomem pod střechou již zmíněného domu v centru Prahy.

Nejnovějším přírůstkem v portfoliu je Zodiac. Zrodil se ze spolupráce s ilustrátorkou Marií Makeevou, která 12 medailonků na řetízku obohatila lieárními kresbami jednotlivých znamení. Klasický motiv v netradičním hávu nese známky řemeslné preciznosti a intenzity poetického zpracování. Právě tato kolekce byla zařazena do výběru nominací na cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku. Ostatně, nebylo to poprvé, kdy se Evina tvorba vyhoupla na tento žebříček.

Eva Růžičková tvoří klenoty pro srdcové okamžiky

Příležitosti kulatých narozenin, křtin, zásnub nebo svateb si přímo říkají o originál šitý na míru. Například zásnubní i snubní prsteny nesou příhodné jméno Forever a jejich zhotovení probíhá po vzájemné domluvě. Kroužky na společnou cestu životem jsou také součástí projektu Snoubení, jenž sdružuje české designéry a nabízí alternativní cestu zákazníkům, kteří se nespokojí s komerční klasikou. Hledáte-li nestereotypní pečeť své lásky, dárek od srdce nebo rodinný šperk, zlaté ruce šikovné šperkařky vám klenot zhotoví. Dílo k vám pak doputuje v ručně vyrobené dřevěné krabičce.

Nadčasové, leč inovativní šperky jsou adeptem na předávání z generace na generaci, osobitou ozdobou těla i vyjádřením duše. Své využití najdou u velmi široké škály klientů. Vyšperkují speciální příležitosti, ale stejně tak mohou být společníkem během všedních dnů.

Zdroj fotografií: Eva Růžičková

Autor článku: Adéla Sc

Reklama

Nejčtenější

YEDEN – jeden kus oblečení a jdeš!

YEDEN – jeden kus oblečení a jdeš!

Milujete módu, ale přesto máte někdy dny, kdy se chcete cítit pohodlně a stylově a nepřemýšlet nad tím, co si vezmete na sebe? Trápíte se občas tím, zda vaše oblečení k sobě ladí? Potrpíte si na kvalitní a příjemné materiály? Máte rádi českou tvorbu? A milujete...

číst více