Miro Žbirka a oslavy jeho nedožitých osmdesátin odstartovaly plejádou novinek. Kromě prvního československého alba v Dolby Atmos a speciálního vinylu se fanoušci mohli těšit z výstavy v Národním muzeu a ze série koncertů.
Koncertní pocta tvorbě a osobnosti československé hudby Mira Žbirky začala na konci září v Londýně a vyvrcholila dvěma vyprodanými koncerty v jeho městech: 17. října v Bratislavě a 21. října v Praze. Oslavovala se jeho hudba a osobnost a mimo jiné vyšel nový singl a klip z alba Posledné veci.
První album v ČR ve formátu Dolby Atmos
Album Posledné veci se pyšní nálepkou první album v České republice a na Slovensku dostupné i v nejmodernějším prostorovém formátu zvuku Dolby Atmos. Album se převádělo do Dolby Atmos v renomovaném pražském studiu Soundsquare, které jako jediné u nás disponuje touto nejmodernější technologií a řadí se tak k vyhlášeným světovým studiím. Symbolicky je tak vždy průkopnický Miro Žbirka prvním československým umělcem, jehož album se dočkalo verze i v Dolby Atmos. LP Posledné veci vychází se speciálním vinyl masterem z Abbey Road a kvalitně zpracovaným obalem. Vydavatelství OPUS již vydalo prvních sedm alb Mira Žbirky ve speciálním LP boxu.
Potlesk a ovace. Slova, která perfektně vystihují atmosféru a průběh obou koncertů. Na nich vystoupili například Mirai Navrátil, Marta Jandová, Peter Nagy nebo také skupina Slza. Početnou sestavu zpěváku a hudebníků v Praze posilnili i Bára Basiková, Lenka Filipová, Jana Kirschner, Michal Malátný z kapely Chinaski a Dan Bárta, který excelentním provedením skladby Mám rád pražský koncert zakončil.
Oba vyprodané koncerty oživily Mekyho hity, které si i v novém podání zpěváků vysloužily velký potlesk. Na pražském koncertu navíc obdrželi producent alba Posledné věci David Žbirka a Katka Žbirková od zástupců Universal Music Zlatou desku za prodej alba v Česku i na Slovensku.
Miro Žbirka v národním muzeu
Nestihli jste koncert? Tak se vydejte alespoň na výstavu, která se koná v historické budově Národního muzea v Praze. Získala název Miro Žbirka – Roky a dni a na osmadvaceti panelech zachycuje život a dílo úspěšného zpěváka a skladatele. Její významnou součástí je i audiovizuální prezentace, která v podobě Silent disco dává možnost si přímo na výstavě poslechnout tvorbu Mira Žbirky. Po slavnostní vernisáži, která proběhla 19.10.2022, je pro veřejnost výstava otevřena až do 1.1.2023. Následně se přestěhuje na Bratislavský hrad, kde bude přístupná od února 2023.
V pátek 28.10. si Katka Žbirková za Mekyho při příležitosti 104. výročí vzniku Československa přebrala na Pražském hradě státní vyznamenání prezidenta České republiky in memoriam. Novou a památnou podobu získala také již dobře známá Mekyho lavička v parku na Račianském náměstí v Bratislavě. Spolu s pomníkem na Olšanském hřbitově v Praze tak bude důstojným místem vzpomínek na hudební legendu. „Chtěla bych velmi poděkovat všem, kteří vystoupili a podíleli se na Tribute koncertech v Bratislavě, Praze, ale i v Londýně. Mekymu by se určitě líbilo, že má velký plakát na budově Muzea na Václaváku a bude ho mít i na Bratislavském hradě,“ řekla o koncertech a výstavě Katka Žbirková.
Zdroj fotografií: Jan Nožička