Nemáte plány na víkend? Vyrazte na Červený zámek.

Cestování
| 1. 9. 2022
| CZ
Červený zámek

Je záčátek září, blíží se konec léta a vy už jste unavení z neustálého vymýšlení, kam s rodinou na výlet? Máchovo jezero, Pražský hrad i Sněžku už jste viděli? A co takhle státní zámek Hradec nad Moravicí? Čeká na vás zámecký park v anglickém stylu, prohlídkové okruhy a atmosféra, na kterou jen tak nezapomenete.

Dvanáct minut jižně od Opavy se nachází město Hradec nad Moravicí, které se pyšní nejen tím, že sem v roce 1806 zavítal Ludwig van Beethoven, ale také státním zámkem Hradec nad Moravicí. Tento zámek se nachází na severovýchodním výběžku Nízkého Jeseníku nad soutokem řeky Moravice a potoka Hradečná a získá si vás již v prvních minutách. První zmínky o Hradci a jeho hradisku pocházejí z poloviny 11. století. Po požáru v polovině 13. století započal s velkou výstavbou nového gotického hradu král Přemysl Otakar II. Gotický hrad byl přestavěn na renesanční a posléze na barokní zámek.

Do komplexu památkových budov s rozsáhlým parkem dnes patří Červený zámek a Bílý zámek, za nímž se tyčí tzv. Bílá věž, na kterou si také lze zakoupit vstup. Hradec nad Moravicí okouzlí nejen vás, jeho jedinečná atmosféra v průběhu historie přilákala například Ludwiga van Beethovena, Ference Liszte nebo i Josefa Mánese.

Co všechno Červený zámek nabízí?

Zámek lze v období od května do září navštívit vždy od 9.00 do 16.00 hodin, nezapomeňte však, že v pondělí je zavřeno a polední pauza je od 12.00 do 12.30 hodin. Zámek vám momentálně nabídne 5 prohlídkových okruhů: reprezentační a soukromé salónky, hostinské apartmá, zámecký areál, bílou věž a edukaci formou speciální prohlídky zámku s průvodcem. Více podrobností naleznete na jejich webových stránkách https://www.zamek-hradec.cz/cs.

Svatba na zámku? Žádný problém

Šaty jako pro princeznu, střevíčky půjčené od Popelky, princ/princezna na bílém koni a jediné, co chybí k dokonalému obřadu je domluvit termín právě na tomto zámku. Zámecký areál je vyhledávaným místem pro konání svatebních obřadů. Svatební obřady se uskutečňují v obřadní síni budovy Bílého zámku, v prostoru u Bílé věže (pod schůdky) a nově v prostoru spodních koníren. Tak už chybí říct jen to „ano“. 

Co vás čeká v okolí zámku?

Stačí sednout zpět do auta, jet 14 minut a dorazíte k zámku Raduň. Jedná se o hraběcí venkovské sídlo klasicistního vzhledu s přilehlou oranžerií a parkem, které vám nabídne celkem 4 okruhy: jižní zámek A, severní zámek B, oranžérii s okrasnou zahradou C a teplo domova. Tři minuty pěšky od zámku můžete načerpat atmosféru zámeckého rybníka, od nějž už stačí další tři minuty pěšky do zámecké restaurace, kde doberete síly na cestu domů. Otevírací dobu si lze u každého okruhu ověřit na webových stránkách, https://www.zamek-radun.cz/cs, kde se můžete podívat i na aktuální prázdninový program, který si pro vás a vaše děti zámek Raduň připravil.

Více tipů na výlety najdete na webu Bloudím Českem.

Zdroj fotografií: BoysPlayNice

Autor článku: Klára Šamonilová

Reklama

Nejčtenější