Němá tajemství nejsou jen novou napínavou vztahovou detektivkou z dílny režiséra Tomáše Mašína (3 sezóny v pekle) a scénáristky Alice Nellis (Tajnosti, Revival, Buko), ale také hereckým koncertem Mileny Steinmasslové. Napínavá vztahová detektivka vypráví příběh tří žen, které spojuje tragicky zraněný muž v pozadí mnohem více, než by si samy přály. Povedené drama, které se dotýká často tabuizovaných vztahových témat, jako jsou vztahy mezi tchýní a snachou, manželkou a milenkou, či mezi samotnými manželi, přibližuje s dávkou empatie rozhodnutí jednotlivých žen.
Příběh filmu se točí kolem veterináře Martina ve středních letech (Marián Mitaš) a jeho ženy Jany (Jana Plodková). Jednoho dne je zvěrolékař při své práci u koní velmi vážně zraněn, což jej nejen upoutá na lůžko, ale také kvůli poškození mozku dojde k poškození řečového centra. Touto tragickou událostí netrpí pouze jeho žena, ale také jeho matka Dana (Milena Steinmasslová) a majitelka koně (Magdalena Borová), který zvěrolékaře zranil. Po necelé dvě hodiny divák přihlíží utrpení všech hlavních postav, byť každá z nich prožívá své vlastní zcela odlišné drama od ostatních.
Herecký koncert Mileny Steinmasslové
Scénář Alice Nellis v mnohém odkazuje na její předchozí film s koňskou tématikou Buko, také zde totiž hrají koně a starší opuštěné ženy prim. Snímek předkládá divákovi psychologický příběh o snaze porozumět řeči, činům i touhám druhého člověka. Velmi působivě se přitom dotýká existenčních otázek, partnerských vztahů a rovněž kvality života člověka, který ztratí svobodu o sobě rozhodovat. Mezi herci vyčnívají již zmíněná Milena Steinmasslová, ale ani Jana Plodková nezůstává pozadu. Zcela odlišné postavy představující tchýni a snachu dokonale ilustrují nejen zoufalství a beznaděj, ale také bezmoc, zlost a lidský vztek opředené nikdy nevyřčenými tajemstvími.
Jak již bývá zvykem, postavy Alice Nellis s sebou nesou své uvěřitelné příběhy. Zápletku se sice divákovi podaří poměrně rychle dešifrovat, na finálním dojmu to však nic nemění. Němá tajemství neanalyzují pouze to, kam až sahá láska, ale pracují také s oddaností a zlostí. A opakovaně sahají do svědomí nejen filmovým postavám, ale také divákům.
Dánské drama, severská detektivka nebo český film?
Jedná se tak trochu o drama, tak trochu o krimi, ale také o poměrně promyšlenou vztahovku, která postupně odhaluje jednotlivá tichá tajemství všech zúčastněných. Když se pak tragédií zasažený zvěrolékař neúspěšně pokusí o sebevraždu, napětí všech postav dosahuje svého limitu. Příjemným zjištěním je také fakt, že se vzácné nemoci způsobené úrazem, film pouze dotýká, nikoliv neaktivizuje a needukuje, jak bývá v posledních letech mezi filmaři dobrým zvykem.
Svou atmosférou snímek připomíná dánské filmy či dramata. Určitě svým provedením překračuje hranice české kinematografie. Zajímavý námět a dobrá kamera pak zaručuje podívanou, které nebude mít divák důvod litovat.
Kompromisy mohou ublížit
Neváhali jsme vyzpovídat producenta filmu Jiřího Tučka nejen na konto filmu, ale také na konto producentské práce, která za vznikem každého filmu stojí…
Co bylo na přípravě filmu nejtěžší?
Příprava filmu nebyla tak složitá, jak se na první dobrou může zdát. Měli jsme skvělý podklad ve formě scénáře od Alice Nellis, jasnou vizi, jak film zpracovat, spoustu zapálených a talentovaných lidí v týmu. To vše vedlo k velmi konstruktivní a efektivní práci. Od té doby, co jsme měli k dispozici scénář už pak příprava netrvala déle než půl roku.
Kdo rozhodoval o velmi dobrém hereckém obsazení?
S prvními nápady na obsazení přišel režisér Tomáš Mašín ve spolupráci s castingovou režisérkou Majou Hamplovou. Následně jsme obsazení společně konzultovali až do finálního výsledku, se kterým jsme byli všichni spokojeni. Obecně nemám moc rád, když o obsazení rozhoduje příliš mnoho lidí. Je pak mnohem těžší najít shodu a tak hrozí, že se snadno uchýlíte ke kompromisům, jenž ve výsledku mohou filmu ublížit.
Co je nejzajímavější na práci filmového producenta?
Různorodost. Když prodáváte běžné produkty nebo poskytuje služby, snažíte se své procesy nastavit tak, aby se při každém opakování zlepšovaly. Pak vzniká dokonalý produkt nebo služba. Tento model lze do jisté míry aplikovat do výkonné složky produkce, ale tím to končí. Mám za sebou pět celovečerních filmů a každý vznikal úplně jinak. Většinou se liší v závislosti na lidech, se kterými pracujete, žánru filmu, způsobu financování, distribuční strategii, režijní vizi apod. Počet proměnných během realizace filmu je tak opravdu vysoký.
Jak jste jako producent spokojen s výsledkem filmu?
Myslím, že je ještě brzy hodnotit výsledek filmu. Sice máme za sebou českou premiéru a film je dva měsíce v distribuci, nicméně ještě nás čeká premiéra v dalších více než 5 zemích a celosvětová premiéra v rámci SVOD trhu. Pokud bych měl hodnotit výsledky v českých kinech, myslím, že reflektují momentální situaci. Lidé budou vždy chodit na dobré filmy, ale mnohem více jich bude pochopitelně chodit na ty opravdu zábavné a komediální.
Diváci chodí stále hlavně na zábavné a komediální filmy
Jak dlouho bude film v kinech a podle čeho jste domlouvali jeho distribuci?
Původně jsme film ani neměli distribuovat, ale začátkem tohoto roku jsme naši produkci rozšířili právě o distribuční sekci. Strategie byla jednoduchá, chtěli jsme dostat film všude, kde to jen půjde. Film nakonec promítalo téměř 200 kin, včetně všech multiplexu. I po dvou měsících od premiéry mohou diváci během listopadu vidět film ve více než dvaceti městech po celé ČR. Jenom v Praze máme objednávky na více než 15 projekcí. Jestli jste tak film ještě neviděli v kinech, stále můžete vyrazit.
Jaké by měly být vlastnosti dobrého filmového producenta?
Nejsem si jistý, zda existuje obecná odpověď na tuto otázku. Každý producent má jiný styl práce, který se odvíjí právě od toho, jaké má silné a slabé stránky. Já osobně vnímám práci producenta jako velmi komplexní, neboť obvykle řeší vše od příprav, scénáře, po natáčení, uvedení do kin, financování, marketingových kampaní atd… Řekl bych tedy, že producent by měl být někdo, kdo dokáže porozumět potřebám opravdu všech lidí kolem, díky čemuž může volit správná rozhodnutí. Nikdy se však jako producent neobejdete bez kvalitních a poctivých lidí, na které se můžete spolehnout a přenést na ně část vaší zodpovědnosti. Já osobně bych dal třeba za výkonnou producentku Míšu Petržilkovou doslova ruku do ohně.