Ich domovom je Venuše ve Švehlovce, ich tvorba je drsná a nežná zároveň, ich umelecký prínos je neodškriepiteľný. Divadelný gang Depresivní Děti touží po penězích netreba pražskému ani českému divákovi zvlášť predstavovať. Od uvedenia ich legendárnej inscenácie 120 dnů Sodomy sa stali stálicou na pražskej divadelnej mape. Na konci dobiehajúcej divadelnej sezóny stihli uviesť nový autorský titul Očistec si zaslouží každý od autora a principála súboru Jakuba Čermáka.
Text, ktorý – podľa slov autora – osciluje medzi groteskou a antickou drámou, politickým divadlom a psychologickou sondou, získal ešte pred jeho svetovou premiérou 14. júna 2022 tretie miesto na súťaži “Dráma 2022”. Ide o súťaž dramatických textov v slovenskom a českom jazyku. V hlavnej úlohe exceluje držiteľka troch Českých levov Zuzana Bydžovská. Obsadenie inscenácie je nabité zvučnými menami, nechýba v ňom stálica súboru Daniel Krejčík, Vanda Hybnerová či Antonia Rašilovová. O kostýmy a scénu sa postarala nominantka Ceny divadelní kritiky 2020, Martina Zwyrtek. Režisér Jakub Čermák ju prizval k spolupráci už na desiatom projekte. Očistec si zaslouží každý je druhá premiéra Depresivních Děti v tejto sezóne. V novembri minulého roka uviedli monodrámu už spomínaného Daniela Krejčíka Kdo zabil mého otce podľa rovnomenného románu francúzskeho sociológa Édouarda Louisa.
Vizuálne silnú a miestami až gýčovitú scénografiu, naplnenú štátnymi symbolmi a odkazmi na súčasného českého prezidenta, pretína text, ktorého komplexnosť vyžaduje pozorné ucho diváka. Jeho antická stavba a monológovosť nedávajú priestor na oddych, no o to silnejšie pôsobí ticho a pokoj na inak rozpohybovanej scéne. To, čo na javisku vidíme, vypovedá o samote, strate dôstojnosti a strachu zo staroby a nemohúcnosti, kedy je ľahšie riadiť celú krajinu, ako si priznať vlastnú porážku tvárou v tvár blížiacemu sa koncu života. Zuzana Bydžovská vytvára plastický portrét osamelosti ale aj moci, sebairónie a sebaklamu. Text ani predstavenie nie sú karikatúrou súčasného českého prezidenta, nezosmiešňujú ho, neurážajú … azda skôr smutne konštatujú. V hľadisku zaznie smiech. No nie je pobavený, skôr ľútostivý, existencialistický. Divák si skôr uvedomuje, že staroba nie je niečo, čo sa týka iba nenávidených prezidentov.
Ďalším tvorivým zámerom Jakuba Čermáka bolo obohatiť českú divadelnú scénu o zanedbávaný žáner politického divadla. „Tato kategorie je v českém kulturním prostředí dlouhodobě přehlížena, přitom čelný představitel našeho státu v sobě přímo vybízí k širší společenské, umělecké, ale i lidské reflexi. Nejen on, ale celé jeho okolí, jako kdyby bylo vytvořeno zlomyslným dramatikem,“ hovorí Čermák (zdroj: tlačová správa). Divadlo má aj spoločenskú funkciu a okrem zábavy by malo poskytovať aj komentár spoločenských udalostí a vstupovať do celospoločenského dialógu. Predstavenie Očistec si zaslouží každý nepochybne otvára priestor k debate o stave štátnictva v tejto krajine, podobne ako o ľudských hodnotách. Kritizuje pochlebovačstvo a kult osobnosti. Vzhľadom k tomu, že samotný text bol ocenený ešte pred premiérou inscenácie, môžeme očakávať, že o tomto najnovšom počine Depresivních Dětí ešte budeme počuť aj v súvislosti s ďalšími oceneniami za uplynulú sezónu.
Zdroj fotografií: Michaela Škvrňáková