Levitas: Nové album komorního dua vás dostane dynamikou i melancholií

Hudba
| 2. 9. 2022
| CZ
Levitas

Dlouholetá spolupráce českého saxofonisty Luboše Soukupa a německého pianisty Christiana Pabsta vyústila v hudební album Levitas plné nečekaných momentů i tónů, které vás zavedou do meditačních sfér. Jedním z cílů alba je zavést dialog navazující na více než deset let společného působení i přátelství. Umělci se nechali inspirovat známými jazzovými vodami, klasikou i neprobádanou folklorní tvorbou. Od 2. září 2022 je deska vydaná nezávislým českým labelem Animal Music dostupná jak na streamovacích platformách, tak ve fyzické CD podobě.

Luboš Soukup patří na špičku tuzemské jazzové scény. Od roku 2011 pendluje mezi Kodaní a Čechami, kam se svým kvartetem jezdí potěšit uši českých posluchačů. A právě ve Skandinávii se v rámci Rhythmic Music Conservatory poznal s Christianem Pabstem. Ten má za sebou rozvětvenou kariéru. Vydal několik alb jak na vlastní pěst, tak jako doprovod, a má za sebou prestižní jazzový program EUjam. Přesto, že za svůj život žil na mnoha místech, nyní se usadil v italském městě Perugia, které je známé konáním Umbria jazz festu. Christian se stal součástí již zmíněného kvarteta. Během turné po některých zemích Evropské unie spolu hudebníci začali hrát intra, ze kterých se stávaly stále delší úseky, a tak je napadlo připravit celovečerní repertoár pouze ve dvou. Říkají, že díky mnohem intimnější konstelaci je pak možné dostat se v rámci improvizace i mimo ni mnohem dále a hloub do hudby, s písněmi si pohrát, tvarovat je. 

Jejich společná tvorba spočívá v kombinaci autorské hudby od jednoho i druhého muzikanta. Díky tomu se do skladeb promítají jejich rozdílné charaktery a povahy. Zkoušení skladeb prokládají dlouhými hovory a na svou část práce si pak vzájemně dodávají jiný úhel pohledu, a možná i to je jeden z důvodů, proč je album tak unikátní. Levitas je důkazem, že i z komorního dua může vzniknout mnohovrstevnatá bohatá textura rytmů i melodií. Posluchači zažijí momenty překvapení, dynamiky i uklidňující harmonie. Jemný design obalu koresponduje s vnitřní atmosférou. Zpracování grafického designu fotografie pořízené Dušanem Tománkem má na svědomí Tuan Vuong z proslulého Studia Najbrt.

Album se zrodilo v Sound Studio HAMU s pomocí zvukového mistra Ondřeje Urbana. Mixování proběhlo pod taktovkou Milana Cimleho a Luboše Soukupa v Sono Records Doupě, kde byla nahrávka také zmasterována Adamem a Pavlem Karlíkovými.

Oba talentovaní skladatelé říkají, že než šli v dubnu 2022 nahrávat do studia, ambiciózně si určili několik slov, která by rádi do své hudby vložili. Svoboda, improvizace, jasnost, zvuk, zábava, lehkost, kreativní přístup, barva, dobrodružství, kontrast a sjednocenost. Už ode dneška můžete sami posoudit, jestli se jim všemi těmito aspekty podařilo toto unikátní album protkat. 

Autor článku: Adéla Sc

Reklama

Nejčtenější