Košice na každý deň: 366 tipov na použitie mesta

Literatura
| 6. 9. 2022
| SK
Nejlepší slovenské knihy

Najznámejší košický potulkár vydal knihu, s ktorou sa vieš nenudiť. Ponúka ti tip na každý deň, plus jeden deň, ktorý v kalendári nenájdeš. Milan Kolcun je človek, ktorý pozná takmer každé zákutie košickej histórie i miest a teraz ti to všetko prináša v modrom obale knihy 366 tipov na každý deň. 

V zásobe má už vyše 14 publikácií, medzi nimi napr. miniromán Najnovší hriech, Potulky mestom Košice, Štýly krásy v Košiciach a ďalšie. Väčšinou nikdy nevie čo, ale vždy vie, že niečo napíše. Čaká už len na inšpiráciu, podnet. Nápad na knihu v modrom šate vznikol výnimočne za hranicami Slovenska, v Londýne. Kľúčovým inšpirátorom k napísaniu knihy bol moment v kníhkupectve, kde spisovateľ našiel publikáciu, kde bol na každý deň tip – čo podniknúť v Londýne. „Keďže ja všetko beriem v košických súvislostiach, hneď som to preklopil na metropolu východu. Tých tipov o nich som mal nazbieraných úrekom a niekedy až neúrekom. Už v ten večer som si spísal približne 150 vecí, ktoré som nesmel zabudnúť v knihe spomenúť,“ nechal sa počuť Milan Kolcun, ktorý je okrem iného aj výborný glosátor, moderátor vlastnej glosátorskej relácie GlosatorsKe a videiť ho môžeme aj pri moderovaní vlastnej show – Bez šepkára.  Sám sebe si dal ultimátum, že jeho kniha musí byť lepšia ako londýnska predloha, musí lepšie vyzerať a musí mať o jeden deň viac. 

Predstava sa podarila

Kniha obsahuje jednotné obrázky 12tich ilustrátorov a keďže rok je celok 12tich mesiacov, každý mesiac ilustroval jeden výtvarník. Graficky knihu zjednotila Katka Rybnická. Bonusom a zároveň inakosťou v porovnaní s londýnskou predlohou je záverečný Test košickosti. Ide o vtipné, satirické a zároveň náučné otázky o Košiciach. „Nedá sa tam prehlúpiť, lebo všetky odpovede, respektíve možností k otázke sú správne,“ vtipne dodáva Milan Kolcun. Dokonca rád si prečíta aj práve tie svoje knihy, máva prí nich dvojaké pocity. Sám vraví: „Niekedy si poviem, že je to triviálne, toto som vydal? A niekedy je to naopak. Vravím si. Toto som takto vypointoval pred siedmimi rokmi? V danej prítomnosti si nie som istý, či by som to takto opäť napísal. Ale možno, to ovplyvňuje aj to, akú mám práve náladu.“

„Teraz sme veľmi blízko k vydaniu Slovných hračiek.“ Takto zaznela prvá veta spisovateľa po otázke, akú novú publikáciu môžeme čakať v regáloch kníhkupectiev. Odznie v nej napríklad aj toto: „V živote ide o to, aby sme všetko uviedli na hravú mieru.“ Je to vlastne slogan knihy, ktorá bude mať dvoch autorov. Jedným z nich bude samotný Kolcun a druhým spisovateľ Janko Zachariáš. Knihu budú zdobiť dvaja autori Rado Repický a Erik Sýkora. Tešiť sa môžeme aj na ďalšiu knižnú „fajnotku“ memoárovitého, poučného, ale i zážitkového typu o sprevádzaní, dokonca o tom – Ako sprevádzať. 

Autor článku: Barbora Repková

Reklama

Nejčtenější