Ida Sandor: Prácou návrhára je vytvoriť variabilný model

Produkty
| 12. 8. 2022
| SK
Ida Sandor

Košická módna návrhárka, ktorej meno rezonovalo aj na mólach v čínskom Harbine … a nie raz. Minimalizmus, originalita, elegancia, vlastný rukopis. To je IDA SANDOR.

K móde sa dostala už v útlom veku. Jej mama šila, babka háčkovala a Ida už ako 12-ročná ušila svoju prvú blúzku. Na základnej škole začala zháňať módne časopisy  zo zahraničia, kde nachádzala rôzne strihy a módne inšpirácie. Vo všetkom čo sa týkalo šitia, háčkovania či štrikovania, sa jej jednoducho darilo. „Rodina ma nepoznala inak, ako s ihlicami v ruke“ nechala sa počuť Ida Sándor. Z pletenia prešla na šitie a prišli aj prvé súťaže. Na súťaži Mladý módny tvorca sa zúčastnila ešte počas štúdia na gymnáziu. Prvú súťažnú kolekciu vytvorila z poctivej juty, ktorú našla u starej mamy. Pravidelne sa zúčastňovala na súťažiach ako Združenie mladej módy a kultúry a tiež na veľtrhoch v Trenčíne. Tam sa jej podarilo vyhrať Zlatú Fatimu. 

A aj keď to bola odbočka z módneho sveta, má na to obdobie veľmi pekné spomienky.  Po škole sa k návrhárstvu vrátila. V roku 2006 si založila svoj salón IDA SANDOR v Košiciach. 

Začiatok profesionálnej kariéry 

Hovorí sa, že začiatky bývajú ťažké. Ani u Idy to nebolo inak. Ona sama sa opisuje ako nie príliš podnikavý typ. Ale intuitívne tomu dala voľný priebeh. Tvorila tak ako to cítila a nedržala sa trendov. Vytvorila si vlastný rukopis. Ľudia si ju začali vyberať kôli jej originalite. „Väčšinou to tak funguje, že komu sa páči moja móda, časom sa staneme aj priateľmi v reálnom živote. Páči sa im môj štýl, oni si ho vyberú. Sú to mne blízke duše,“ nadšene poznamenala návrhárka.  Ako sama hovorí, veľmi dôležitá je aj dôvera a energia, ktorá sa vytvorí medzi návrhárom a klientom. Klientkam vytvára šaty, ktoré sa budú dobre nosiť, sú funkčné a pohodlné. Majú ich rady.  Spočiatku spolupracovala aj so známymi tvárami z Košíc a Prešova, ktoré sama oslovila. Patria sem i  herečky ako Zuzka  Kanócz či Gabika Marcinková. Sama však hovorí: „Som  človek, ktorý tvorí pre ženy všeobecne, nie len pre známe osobnosti. Vždy ma poteší, keď mi ktokoľvek vyjadrí spokojnosť s mojou tvorbou. Som rada ak mi niektorá zo žien napíše a osloví ma. Teší ma ak padajú predsudky, že tvorím iba pre známe osobnosti.“

V jej portfóliu sa nájde aj plesová móda. Najmä však modely, ktoré sú bežne nositeľné a sú funkčné. Také, ktoré sa nekrčia a dajú sa využiť na viaceré príležitosti. „Tam treba viac porozmýšľať ako to urobiť, ale práve to ma na tom baví, že je ten model nadčasový. Myslím si, že práve to je práca návrhára. Vytvoriť variabilný model, “ dodala.  Ida Sándor tvorí na mieru. Jeden človek… jeden model. V ateliéri má širokú paletu látok a materiálov. „Mám najradšej jednofarebné látky, ale je potrebná kreativita, aby sa vytvoril zaujímavý model. Tie najkrajšie a najlepšie výtvory vznikajú často v nečakaných chvíľach. Ak niekedy niečo nesadne musíte to prerobiť a vymyslíte úplne niečo iné, ešte lepšie,“ dodáva Ida Sándor.  

Najväčšie úspechy

Bolo to v Číne v meste Harbin na Fashion Weeku.  Súčasťou harbinských módnych dní sa stala trikrát. Z toho raz vyhrala cenu Dizajnér roka. Zúčastnilo sa tam 55 krajín sveta. Hneď na prvý krát som sa im asi zapáčila“ … poznamenala s humorom. „ Pozvali ma znova. Udelili mi cenu Dizajnér roka a pozvali ma opäť. Celkovo som tam bola trikrát a potom prišiel covid.“  

Rada spomína aj na viedenský Fashion Week, na ktorom zožala obrovský úspech. Nominovala ju  tam riaditeľka Bratislavských módnych dní, pani Reháková. Ida je tu pravidelnou a úspešnou účastníčkou. Spolu s Alenou Heribanovou, vtedajšou  šéfkou slovenského inštitútu vo Viedni BMD, boli na tento módny týždeň pozvané. Ida ale hovorí aj o tom, že v tejto brandži to ľahké nie je. Podstatné podľa nej nie je zahviezdiť, ale udržať sa. A na otázku, či by to nemala jednoduchšie v hlavnom meste Slovenska, alebo vo väčšom meste odpovedala: „Mám klientky aj z Bratislavy aj z Prahy.Stále však viem za nimi prísť osobne. Nesťažujem sa. Mne je v Košiciach dobre a takto mi to vyhovuje. Žiť tu a dochádzať tam, kam je to potrebné. Ja som veľmi vďačná za tie košické klientky. Tu na východe si viac na sebe ženy dajú záležať. Je to asi tým, že na tie večierky nechodia až tak často.“  

Kde a ako tvorí Ida Sandor najradšej?

„Mám najradšej tvorivý zhon. Upratujem, varím, učím sa s deťmi a popri tom premýšľam nad strihmi. Pri takých vypätých podmienkach sa mi pracuje najlepšie“… opisuje kus z tvorivého procesu. Súčasťou jej tvorby je predstava, ktorá pozostáva z vizuálu plátna, kde už v  myšlienkach vidí hotový model. Inšpiráciou jej je aj materiál a tomu prispôsobuje strih, alebo naopak. Niekedy má v predstavách strih a k tomu hľadá vhodnú látku, aby bol model vo výsledku podľa jej predstáv. 

Dôležitým elementom je podľa nej spektrum, aby sa tvorca, umelec, kreatívec nezacyklil. „Prirovnám to napríklad ku kapele U2. Oni mali tiež rôzne obdobia – stále to ale bola kapela U2. Možno aj podľa toho vzniká dobrý návrhár, že stále prichádza s niečim novým,“ vysvetľuje Ida Sándor. Dôležitým atribútom je podľa nej aj to, že do všetkých svojich modelov dáva srdce. Tak by to malo byť v každej umeleckej činnosti.

„A ak sa mám vrátiť k začiatkom, tak najviac som sa bála, že nebudem mať dostatok nových nápadov. A s tým som nakoniec nikdy nemala problém. Asi je naozaj pravda, že to, čoho sa človek najviac bojí, vyjde nakoniec najlepšie,“ podotýka s úsmevom návrhárka. Na otázku o plánoch do budúcnosti, odpovedala s vierou, že čoskoro sa opäť objaví na móle v Číne. Samozrejme naďalej tvorí aj doma v Košiciach. 

Zdroj fotografií: Ida Sandor

Autor článku: Barbora Repková

Reklama

Nejčtenější

YEDEN – jeden kus oblečení a jdeš!

YEDEN – jeden kus oblečení a jdeš!

Milujete módu, ale přesto máte někdy dny, kdy se chcete cítit pohodlně a stylově a nepřemýšlet nad tím, co si vezmete na sebe? Trápíte se občas tím, zda vaše oblečení k sobě ladí? Potrpíte si na kvalitní a příjemné materiály? Máte rádi českou tvorbu? A milujete...

číst více