Festival Sám na javisku je v plnom prúde

Divadlo
| 12. 10. 2022
| SK
Sám na javisku

28. ročník divadla jedného jerca má „čo povedať, čo dať.“ Jedinečný medzinárodný festival v Trenčíne – Sám na javisku, prináša aj tento rok nezabudnuteľné inscenácie zo Slovenska, Čiech, Litvy, Srbska, Ruska a to od stredy 12. do nedele 16. októbra.

Organizátorom tohto divadelného podujatia je od roku 2005 kolektív občianského združenia Kolomaž. Sám na javisku je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku a poskytuje priestor na prezentáciu domácich a zahraničných divadelných produkcií monodramatického typu. Organizátori uprednostňujú a dávajú priestor najmä netradičnej, inšpiratívnej, nekonformnej, novátorskej divadelnej tvorbe v úzkom spojení s klasickými divadelnými žánrami. Aj keď ide v zásade o predstavenia jedného herca, tvorcovia sa vo svojej dramaturgii snažia vyberať odlišné typy predstavení –  od klasických monodrám, cez tanec, pohybové divadlo, pantomímu, bábkové a alternatívne divadlo až po v súčasnosti populárne one man show. 

Festival Slovensko

Stredajší program (12.10.) sa začne pod názvom Buď sám! (na javisku) o 18.00 v Galérii M.A. Bazovského. Organizátori dajú priestor verejnosti, teda aj tým, ktorí sa chcú predstaviť sa na pódiu, niečo povedať, či niečo predviesť. O 19.00 bude festival pokračovať v klube Lúč pohybovou monodrámou Michala Nogu Láska som ja. To je voľným pokračovaním projektu, z ktorého vznikla inscenácia hry Edward II. Láska som ja hovorí o tom, že človek môže mať peniaze, postavenie, moc, dokonca zdravie, ale ak mu chýba láska, nikdy nebude spokojný. Stredu zakončí Katanari v Galérii MAB predstavením Ostrov domov, ktoré sa pohráva s princípmi objektového a tieňového divadla. Pozostáva z kratučkých príbehov o rôznych druhoch ciest a hľadaní domova, pričom každý má svoju jedinečnú vizuálnu interpretáciu.

Štvrtok (13.10.) sa začne v Galérii MAB opäť časťou nazvanou Buď sám (na javisku). Pokračovať bude náhodilou monodrámou Márie Ševčíkovej v KD Opatová s názvom Dedina. Posledná štvrtková zložka festivalu bude hudobná stand-up comedy show o záležitostiach všedných dní! Prebehne v Klube Lúč a bude to v češtine. Predstaví sa Filip Teller so stand-upom pod názvom Možná, že to znáte.. Zasmejete sa, veď každý z nás pozná situácie, keď neodolal sladkostiam, zrušil návštevu posilňovne na poslednú chvíľu alebo v návale súcitu adoptoval psa z útulku.

Piatok (14.10.) začne v sobášnej sieni v Trenčíne, kde sa predstaví Ľubomír Raši z divadla Gasparego netradičnou monodrámou Hoax – príspevok k mestskému zastupiteľstvu. Inscenácia vychádza z osobných skúseností Ľubomíra Rašiho. Druhé piatkové predstavenie bude Rastislava Zorňana s názvom Báči Pišta ze sálaša. Ide o predlohu, napísanú v nárečí, ktorým sa hovorí v dedine Pivnica, v srbskej provincii Vojvodina. Ďalšie piatkové predstavenie nebude v slovenčine. V Klube Lúč sa predstaví herečka Birute Mar v sólovom predstavení na motívy autobiografického románu Marguerite Duras „Milenec“ (Lover.) Ide o autobiografický román z roku 1984, ktorý získal prestížnu Goncourtovu cenu. Piatok zakončí o 22.00 v Klube Lúč Peter “Petiar” Plachý live koncertom. 

V sobotu (15.10.) odohrajú svoje monodrámy opäť ľudia z davu v časti Buď SÁM! (na javisku). V Klube Lúč ostaneme aj o hodinu neskôr– predstaví sa Miloslav König z divadla Masopust z Česka s Denníkom zlodeja. Sobotný program bude pokračovať v Galérii MAB dramatickou monodrámou, ktorú odohrá Barbora Repková zo Závislého divadla. Monodráma Černobyľský tanec vychádza z predlohy ,,Černobyľská modlitba“ od autorky Svetlany Alexijevič. V poslednej sobotnej inscenácii uvidíte performerku z divadla Teatr Novogo Fronta (CZ/RUS) Irinu Andreeva. Ide o sólovú inscenáciu z oblasti fyzického divadla a je sondou do ultimátneho okamihu konca ľudskej existencie, tiež  skúma moment prechodu medzi životom a smrťou. 

V posledný nedeľný (16.10.) festivalový deň sa predstavia herci zo Slovenska a Česka. Nedeľa sa začne už o 16.00 divadlom pre deti s názvom Vlk a hlad, kde sa predstaví Jakub FolvarčnýOdohrá mezinárodne úspešnu koláž „Červenej Karkulky“ a rozprávky „O troch kozliatkach“. V Klube Lúč ostaneme aj o 18.00 s Marekom Bečkom z českého divadla Buchty a Loutky s predstavením  Schudlý Loutkář. Pôjde o totálnu improvizáciu na témy zadané od divákov. Nedeľná 19. hodina bude v Piano Clube patriť výraznej slovenskej herečke Zdene Studenkovej s názvom Shirley Valentine, ktorá bravúrne vyrozpráva príbeh ženy, ktorá dlhé roky žije v manželstve, z ktorého sa už dávno vytratila iskra a deti sa vydali vlastnou cestou. Celý festival ukončí o 20.00 v Klube Lúč herec Tomáš Turek z Divadla DPM s monodrámou Útek do divočiny.

Autor článku: Barbora Repková

Reklama

Nejčtenější

Lítá v tom: nesexistická česká komedie

Lítá v tom: nesexistická česká komedie

Název filmu "Lítá v tom" není jen zkratkou pro lítání v nejistotách, ale také pro lítost a lásku, které se v tomto příběhu prolínají. Tato romantická komedie nás vtahuje do svého světa plného absurdních situací a nečekaných zvratů v hlavním podání Kryštofa Hádka a...

číst více
Commander je příběhem radikalizace dětí

Commander je příběhem radikalizace dětí

Myslíte si, že by dítě nebylo schopné zosnovat teroristický útok? A co když jej plánovalo zrovna v Londýně a nabádalo k tomu další děti? Divadelní inscenace Commander se inspiruje příběhem dětského radikálního tvůrce, jednoho konkrétního případu z roku 2020.  V...

číst více
V Košiciach prebehol festival USE THE C!TY 2022

V Košiciach prebehol festival USE THE C!TY 2022

Umenie, spojenie, mesto a vy. Kultúra, divadlo, hudba. Túto energiu umenia si od 8. - 10. septembra mohol zažiť v metropole východného Slovenska už 14-krát počas USE THE CITY. Použi mesto na umenie. Košické výmenníky vytvárajú každoročne podujatie pod týmto heslom,...

číst více