Dudince: Liečivé slnko, ticho a voda

Cestování | Ostatní
| 4. 9. 2022
|
Dudince

Dudince sú pomerne malé a nenápadné mesto na strednom Slovensku v Banskobystrickom kraji. Avšak ich funkcia je turisticky atraktívna. Aj napriek svojej veľkosti – len niečo cez 1400 obyvateľov – sa každoročne tešia návštevnosti, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje počet stáleho obyvateľstva. Prichádzajú sem nie len hostia z okolia, ale z celého Slovenska i z okolitých krajín. Čo je teda na tomto mestečku také výnimočné? Jeho liečebné minerálne pramene, ktoré svojou mineralizáciou predbiehajú slávne francúzske kúpele Vichy!

História liečivých prameňov v Dudunciach siaha až do konca osemnásteho storočia a odvtedy sa tešia popularite. Prvýkrát boli zmienené v roku 1777 (v rovnakom roku bol vydaný Dekrét o povinnej školskej dochádzke cisárovnou Máriou Teréziou), ale až okolo roku 1900 bol vybudovaný prvý tehlami obložený bazén a v 50. rokoch minulého storočia vznikol prvý kúpeľný dom. Neďaleko od centra mesta sa nachádza aj voľne prístupná pamiatka rímskych kúpeľov a amfiteáter, kde sa cez leto konajú koncerty či premietania letného kina. 

Svojou južnou polohou sú Dudince najslnečnejšími kúpeľmi na Slovensku, s najmenším počtom daždivých dní a motto tohto malebného kúpeľného mesta je Slnko, Ticho a Voda, ktoré miestni nazývajú tromi zázrakmi. Okrem liečebných domov Rubín a Smaragd, ktoré sú kategorizované ako medicínske zariadenia, sa môžu návštevníci ubytovať v kúpeľnom dome Minerál a mnohých dalších. Priamo v centre mesta sa nachádza aj letné kúpalisko Dudinka každoročne otvorené aj pre neliečebných hostí od prvého júna na celú letnú sezónu.  

Dudince sa dlhodobo špecializujú na liečbu pohybového aparátu, srdcovo-cievneho a nervového systému. Liečivá minerálna voda určite neuškodí ani mladším ročníkom, ktoré môžu trpieť syndrómom vyhorenia alebo stresom. V liečebných domoch sú vítaní kúpeľní hostia po operáciách, rehabilitační pacienti, ale aj samoplatcovia, ktorí potrebujú zrelaxovať. Pre dudinskú vodu je typický vajíčka pripomínajúci zápach, ktorý potvrdzuje, že voda vyvierajúca z travertínových kopcov, ktoré možno vidieť po celom meste, je skutočne nabitá minerálmi priamo z útrob zeme. 

Dudince vás určite nebudú nudiť

Mestečko samotné ponúka najmä počas letnej sezóny bohatý kultúrny program a zábavu pre kúpeľných hostí. Centrum mesta tvorí takmer kilometer dlhý bulvár, na ktorom je niekoľko fontán s pitnou vodou. Je lemovaný kúpeľnými domami a na jeho konci je spomínané kúpalisko Dudinka. Všetko potrebné – reštaurácie, obchody aj lekáreň – je v pešej vzdialenosti od centra mesta. Región, v ktorom sa Dudince nachádzajú tiež oplýva mnohými príležitosťami na výlety do prírody alebo na agroturistiku. Samozrejmosťou je wellness v kúpeľných domoch, vrátane thajských masáží a vírivých bazénov. 

Dudince svojou polohou, veľkosťou a pohostinnosťou poskytujú dokonalú lokalitu na víkendový odpočinok alebo rodinný výlet. Napokon, kto by nechcel zažiť tri zázraky tohto malebného mestečka na vlastnej koži? Každý z nás predsa občas potrebuje slnko, ticho a vodu, pretože všetky tri liečia a o tom sa presvedčili aj mnohí návštevníci tohto skrytého klenotu stredného Slovenska, ktorý sa oplatí navštíviť. 

Autor článku: Šimon Martýr

Reklama

Nejčtenější