Commander je příběhem radikalizace dětí

Divadlo
| 22. 10. 2022
| CZ
Commander

Myslíte si, že by dítě nebylo schopné zosnovat teroristický útok? A co když jej plánovalo zrovna v Londýně a nabádalo k tomu další děti? Divadelní inscenace Commander se inspiruje příběhem dětského radikálního tvůrce, jednoho konkrétního případu z roku 2020. 

V dubnu téhož roku estonská policie dopadla vůdce mezinárodní neonacistické on-line organizace, který působil pod profilem Commander. Skrýval se za ním třináctiletý chlapec. Údiv a otázky, které tato zpráva vyvolala uvedly do pohybu nový projekt  divadelního souboru Farma v jeskyni, jenž zahrnuje divadelní představení, film s dětskými herci, výstavní instalaci, edukační videa a workshopy.

Jeden večer – dvě díla. Jedno téma – dva světy. Audiovizuální projekce s dětskými herci a pohybové divadlo. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Obě díla pracují s dialogy převzatými ze skutečných chatů extremistické on-line skupiny FKD. Zatímco divadelní část se těmito chaty inspiruje volněji, dialogy dětských představitelů v audiovizuální části jsou doslovně převzatými fragmenty chatů z jejich online komunikace. Dialogy přesazené z virtuálního prostředí do situací v reálném světě tak ukazují děti v polohách, v jakých si je nedokážeme představit a v jakých je ani nechceme vidět. Dětské rozhovory o sexu, smrti a nenávisti mají temně mrazivou atmosféru, která balancuje na hranici absurdity, humoru a znepokojení. Představení oproti tomu převážně prostředky pohybového divadla zobrazuje společnost nezralých dospělých, kteří svůj život hrají jako hru.

Farma v jeskyni

Umělecký šéf a dramaturg Farmy v jeskyni Viliam Dočolomanský se věnuje společensky angažovanému umění již bezmála dvacet let. Jeho inscenace vyčnívají díky svému charakteristickému zpracování, ale také apelativnímu formátu, neboť se zabývá společensky aktuálními a zásadními tématy. Z počátku soubor hledal způsoby jak na diváka přenést lidskou zkušenost, kterou nelze vysvětlit slovem. Inspiraci nacházel při setkání s lidmi z různých etnik a kultur po celém světě. Z divadelní laboratoře se Farma v jeskyni vyvinula v angažované těleso, jehož autorská tvorba přesahuje různé druhy umění i umění samotné. Zaměřuje se na současné společenské jevy, jejichž dopadu se nevyhneme, ale přesto je ještě plně nevnímáme. Noří se do témat, která zpracovává prostřednictvím různých uměleckých a vzdělávacích formátů. Od roku 2018 působí jako rezidenční soubor Centra současného umění DOX, se kterým sdílí odvahu vyjadřovat se uměním k plačivým tématům a překračovat zavedené hranice kulturního světa. Neváhá nabourávat obvyklé způsoby myšlení a otevírat nové náhledy na dění společnosti i chápání jednotlivých uměleckých forem.

Ne jinak je tomu s projektem Commander. Představení Commander, díky místu svého konání v multifunkčnímu uměleckému prostoru DOX, doporučujeme spojit se zhlédnutím některé ze současně probíhajících výstav například (Ne)Moc nebo Via vitae.

Zdroj fotografií: DOX

Autor článku: Adéla Ščurková

Reklama

Nejčtenější

Lítá v tom: nesexistická česká komedie

Lítá v tom: nesexistická česká komedie

Název filmu "Lítá v tom" není jen zkratkou pro lítání v nejistotách, ale také pro lítost a lásku, které se v tomto příběhu prolínají. Tato romantická komedie nás vtahuje do svého světa plného absurdních situací a nečekaných zvratů v hlavním podání Kryštofa Hádka a...

číst více
Festival Sám na javisku je v plnom prúde

Festival Sám na javisku je v plnom prúde

28. ročník divadla jedného jerca má „čo povedať, čo dať.“ Jedinečný medzinárodný festival v Trenčíne – Sám na javisku, prináša aj tento rok nezabudnuteľné inscenácie zo Slovenska, Čiech, Litvy, Srbska, Ruska a to od stredy 12. do nedele 16. októbra. Organizátorom...

číst více
V Košiciach prebehol festival USE THE C!TY 2022

V Košiciach prebehol festival USE THE C!TY 2022

Umenie, spojenie, mesto a vy. Kultúra, divadlo, hudba. Túto energiu umenia si od 8. - 10. septembra mohol zažiť v metropole východného Slovenska už 14-krát počas USE THE CITY. Použi mesto na umenie. Košické výmenníky vytvárajú každoročne podujatie pod týmto heslom,...

číst více