Čertova skala: Navštív najväčší živý labyrint v strednej Európe

Cestování
| 30. 8. 2022
| SK

Ak si mal niekedy chuť hľadať a nájsť cieľ, vžiť sa do role Harryho Pottera v časti Ohnivá čaša, kde štyria čarodejníci hľadajú cieľ v živom labyrinte, tak teraz tak trochu môžeš aj na Slovensku. Nachádza sa v Starej Ľubovni vo Viktóriiných záhradách a je najväčší v strednej Európe. Zelenú pásku jeho brán prestrihli v prvý júlový víkend. 

Areál nazvali Viktóriine záhrady podľa manželky zakladateľa J. Romaňáka. Ten sa pred tromi rokmi rozhodol, že vysadí 20 tisíc sadeníc brestu s rozlohou 6400 kms dĺžkou chodníkov 3,273 km, v ktorých by sa mohol nejeden človek stratiť. Najväčšie živé bludisko v strednej Európe nazvali Čertová skala. Má súvis s Ľubovnianským hradom, ktorý je v meste pod Tatrami vyhľadávanou turistickou atrakciou. Cesta celým bludiskom až k východu vám môže odhadom s pomocou dobrých orientačných schopností a inštinktu trvať 30 minút až hodinu. Podľa slov autora sa v ňom môžete stratiť aj na niekoľko hodín. Súčasťou je aj drevená veža v strede bludiska, ktorá môže pomôcť nájsť cestu k východu.

Momentálne si v areály záhrad môžete na tráve spraviť piknik, či zahrať si loptové hry. Okolo bludiska budú rásť kvety. Stáť tam bude pokladnica, bufet a toalety. Súčasťou budú aj kultúrno-spoločenské akcie. Ako jedna z prvých tam svoj koncert odohrala napríklad slovenská speváčka Mária Čírová.

Prečo názov Čertova skala? 

Bludisko dostalo pomenovanie Čertova skala podľa legendy, v ktorej sa hovorí, že staviteľ miestneho hradu zapredal dušu čertovi, aby mu nebránil v jeho stavaní. Keď bol hrad hotový, oľutoval to a odišiel do kláštora sa vyspovedať. Diabol sa nahneval a chcel na hrad hodiť obrovskú skalu. Vtom však zaznel zvon, čert stratil moc a skala mu vypadla z pazúrov na breh rieky Poprad.

Časom sa súčasťou bludiska stanú aj sochy a rôzne úlohy späté práve s hradom Ľubovňa, ktoré bude treba vylúštiť, čo bude ešte väčšia zábava. Záhrady sú zadarmo. Vstup do labyrintu: Dospelí  6€, deti a seniori 4€ a malé detičky do 5 rokov majú vstup zdarma. Cez letnú sezónu je otvorené denne od 10:00 do 20:00. 

 Zdroj fotografií: Viktóriine záhrady, Barbora Repková

Autor článku: Barbora Repková

Reklama

Nejčtenější