Až půjdeš, zavři za sebou: Vlastně raději zamkni

Literatura
| 4. 12. 2022
| CZ
Až půjdeš, zavři za sebou

Po úspěšném Deníku psychiatričky přichází Anna Moricová se svým druhým dílem. Tentokráte vypráví o dívce, která proplouvá životem a hledá bezpečný přístav. Kombinaci odmala narušeného sebevnímání a sebedůvěry střídají problémy s jídlem, náročné studium a problémové vztahy. Hlavní představitelka Lucie je někým, kdo by sám potřeboval psychologickou pomoc, kterou nemá.

Hlavní představitelka Lucie při svých studiích navenek působí jako vyrovnaná pohodářka, nikdo ve skutečnosti netuší, že je její sebevědomí odmala narušené a že to dost úzce souvisí se sebeláskou a vnímání sebe sama obecně. Ve svém volném čase proto utíká na literární blog, kde se ze všeho vypisuje a publikuje básničky. Má tam jednoho virtuálního kamaráda Radka, se kterým si už celé roky dopisuje, a přestože se nikdy neviděli, mají k sobě velmi blízko a považují se za přátele.

Lucie se snaží zvládnout náročné studium medicíny, stejně intenzivně jako své vlastní pochybnosti. Seznamuje se s Didim, studentem z Botswany, kterému začne pomáhat s češtinou a nedlouho potom s ním začne i chodit. Nebo tedy alespoň to si myslí ona. Když ho po pár týdnech spatří, jak ve studovně líbá jinou blonďatou studentku, pochopí, že s ním chodila jenom ona. Když nabere sílu a snaží se ho posléze kontaktovat, stane se to nejhorší, co se stát může. Uzavírá se do sebe a na literárním webu tráví čím dál tím víc času. Že se s Lucií něco děje, si všímá také její virtuální kamarád Radek.

Sama Lucie je v koncích, nevidí v ničem smysl, necítí se dobře ve svém těle a připadá jí, že je na studium medicíny úplně blbá a že to nemůže nikdy zvládnout. V tom se na literárním webu objevuje tajemný Florenťan, který Lucii její básničky velice chválí a čím dál tím více se o ni zajímá. A Lucii začíná zajímat také on. Že by přece jen všichni muži nebyli stejní? To je otázka, kterou si pokládá každý večer nedůvěřivě před spaním. To však ještě sama netuší, že je s tajemným Florenťanem čeká dalších společných pět let.

Anna Moricová je psychiatrička působící v Psychiatrické nemocnici v pražských Bohnicích. Není tudíž žádným překvapením, že se její druhý román taktéž zabývá psychickým zdravím. Až půjdeš, zavři za sebou je románem o velkých snech a očekáváních a také o tom, jak se střetávají s realitou. O tom, že láska může mít mnoho podob, ale hlavně o tom, jak je láska neuchopitelná.

Autor článku: Adéla Ščurková

Reklama

Nejčtenější