Absolvent na Fidlovačke: Kto bol lepší? Krejčík či Hoffman?

Divadlo
| 24. 5. 2022
| SK
Absolvent Fidlovačka

Divadlo na Fidlovačce je tretie najväčšie pražské kamenné divadlo. Od februára 2022 do svojho repertoáru zaradilo divadelnú adaptáciu Oscarmi ovenčeného filmového hitu z roku 1967 Absolvent. Vo filme, ktorý získal niekoľko prestížnych nominácii a jednu – za najlepšiu réžiu – napokon aj premenil, si hlavnú úlohu mladého Benjamina Braddocka zahral vtedy už tridsaťročný Dustin Hoffman. Táto rola bola odrazovým mostíkom jeho kariéry. 

V posledných rokoch uviedlo Divadlo na Fidlovačce viacero inscenácii, ktoré sa opierali o pôvodné filmové scenáre. Muzikál Šakalí léta, alebo svetová premiéra javiskovej adaptácie krehkého príbehu o Lili Elbe Dánska dívka, ktorej predchádzalo filmové spracovanie v hlavnej úlohe s Eddiem Redmaynom. Preto aj jeden z ich najnovších titulov Absolvent, v réžii slovenskej režisérky Natálie Deákovej, dokonale zapadá do ich dramaturgickej koncepcie a nájde si svojho diváka.

Vo všetkých troch vyššie zmienených inscenáciách Divadla na Fidlovačce sa predstavil Daniel Krejčík, ktorý v Dánskej dívke aj v Absolventovi stvárnil titulné postavy. Jeho hereckým partnerom sa v tomto predstavení stala Jitka Schneiderová v úlohe pani Robinsonovej. Daniel Krejčík, s nomináciou na Tháliu z roku 2016 a s niekoľkými ďalšími nomináciami, je vo svojom mladom veku klenotom pražskej divadelnej scény. Okrem Fidlovačky spolupracuje aj s divadelným „gangom“ Depresivní děti touží po penězích a s Bytovým divadlom v Košické, kde už niekoľko rokov uvádza  vždy vypredanú monodrámu Všechny báječné věci. 

Krejčíkova až nákazlivo pozerateľná energia sa v Absolventovi paradoxne dopĺňa s energiou Martiny Jindrovej vo vedľajšej úlohe Elaine. Jindrová je ako čerstvý vietor obsadenia. Prirodzná, nežná a bojazlivá. A predsa je v jej  jemných nuansách čitateľná tvrdohlavosť. Chémia a prerod vzťahu medzi Benaminom a Elaine sú pre diváka zaujímavejším hereckým počinom, ako plochá chémia medzi Benjaminom a pani Robinsonovou. Krejčíkovo takmer filmové herectvo výrazne kontrastuje s divadelným pátosom, ktorý do role prináša Schneiderová. Spolu tvoria až kakofónnu disharmóniu. Krejčíkov herecký rozsah a vykreslenie oblúku postavy sú však obdivuhodné. Takmer ako by sme na začiatku predstavenia a v úplnom závere videli dvoch rozdielnych hercov. 

Scénograf Lukáš Kuchynka a návrhárka kostýmov Jana Smetanová vytvárajú šedivý svet ako zo šesťdesiatych rokov. Móda, do ktorej sa postavy obliekajú, je farebne kontrastná so scénou. Nenapovedá nám však viac o charakteroch postáv. Ostáva len ich oblečením a to azda s výnimkou pani Robinsonovej, ktorej kostýmy sú rôznorodé a okázalé. Prázdnota scény dáva priestor na rozvoj jej premien. Minimalistické dekorácie indikujú zmenu prostredia a scenérie. Veľkým prekvapením je finálna transformácia priestoru, ktorá však prichádza príliš neskoro, než aby sa potenciál scény dal považovať za využitý. Škoda. Koherentnosti réžie Natálie Deákovej hrá do karát aj použitý rearanžmán pôvodnej známej filmovej hudby, ktorá podčiarkuje zámer priblížiť sa pôvodnej predlohe a nie sa od nej vzďaľovať. 

Absolvent je prístupný v pražskom Divadle na Fidlovačce divákom od pätnásť rokov a to najmä preto, lebo je to príbeh nie len o láske a zvádzaní, no aj o rebélii, o klamstvách, podvádzaní a mystifikácii. Najmä je však oddychovou, miestami takmer vaudevillovou komédiou, ktorá nikoho neurazí. Intímne scény, o ktoré v tejto inscenácii nie je núdza, sú vkusné a citlivo nasvietené. Vždy skrývajú viac ako odhaľujú. 

Náš tip: Skočte si na Fidlovačku, na jednu z víkendových popoludňajších repríz a večer si pozrite originál s Dustinom Hoffmanom. 

Zdroj fotografií: Divadlo na Fidlovačce


Autor článku: Šimon Martýr

Reklama

Nejčtenější

Lítá v tom: nesexistická česká komedie

Lítá v tom: nesexistická česká komedie

Název filmu "Lítá v tom" není jen zkratkou pro lítání v nejistotách, ale také pro lítost a lásku, které se v tomto příběhu prolínají. Tato romantická komedie nás vtahuje do svého světa plného absurdních situací a nečekaných zvratů v hlavním podání Kryštofa Hádka a...

číst více
Commander je příběhem radikalizace dětí

Commander je příběhem radikalizace dětí

Myslíte si, že by dítě nebylo schopné zosnovat teroristický útok? A co když jej plánovalo zrovna v Londýně a nabádalo k tomu další děti? Divadelní inscenace Commander se inspiruje příběhem dětského radikálního tvůrce, jednoho konkrétního případu z roku 2020.  V...

číst více
Festival Sám na javisku je v plnom prúde

Festival Sám na javisku je v plnom prúde

28. ročník divadla jedného jerca má „čo povedať, čo dať.“ Jedinečný medzinárodný festival v Trenčíne – Sám na javisku, prináša aj tento rok nezabudnuteľné inscenácie zo Slovenska, Čiech, Litvy, Srbska, Ruska a to od stredy 12. do nedele 16. októbra. Organizátorom...

číst více